Rowery szosowe
W ofercie Sklepu Rowerowego COLEX znajduje się cała masa modeli, lecz na szczególną uwagę z pewnością zasługuje rower szosowy, nazywany inaczej kolarzówką. Jest on przeznaczony do jazdy po twardych nawierzchniach i świetnie się sprawdza zarówno przy długich trasach, jak i tych krótszych, wymagających szybkiego tempa i precyzyjnego prowadzenia. Zachęcamy do przejrzenia naszego asortymentu, w którym oprócz szosówek, znajdziesz również rowery triathlonowe i czasowe.
35 produktów
Rower kolarski – wszystko zaczęło się w…
Drugiej połowie XIX wieku, kiedy to stworzono pierwsze modele z kolarskimi kołami o niskim oporze toczenia, umożliwiające szybką jazdę po utwardzonych drogach. Niemniej jednak ich budowa odbiegała od tej, jaką znamy dzisiaj. Początkowo rowery te miały różny rozmiar kół, ale z czasem zaczęto standardowo stosować koła o średnicy około 28 cali, co odpowiada dzisiejszemu rozmiarowi 700 c. Wraz z rozwojem kolarstwa szosowy rower zaczął nabierać także innych kształtów.
Pierwsze wyścigi kolarskie, takie jak Tour de France (zainaugurowany w 1903 roku), miały kluczowy wpływ na rozwój szosówek. Ramy zaczęto budować z lżejszych i bardziej wytrzymałych materiałów, takich jak m.in. aluminium i włókno węglowe. Zmniejszono też wagę roweru poprzez udoskonalanie wielu części.
I choć ten segment długo opierał się zmianom, to potrzeby rynku zmusiły producentów do wprowadzenia rozwiązań, które przełamały jego tradycyjny wizerunek – zaczęto stosować m.in. hydrauliczne hamulce tarczowe. Z czasem rowery kolarskie zaczęły ewoluować, co doprowadziło do powstania nowych wariantów, które opierają się na klasycznej geometrii szosowej, ale są przeznaczone do innych celów niż jedynie sportowa jazda po asfaltowych drogach.
Szosówka – rower o specjalnej geometrii
Rower kolarzowy ze względu na to, że dedykowany jest do osiągania bardzo dużych prędkości po utwardzonych drogach, ma charakterystyczną geometrię.
- - Długi rozstaw osi – zapewnia stabilność i komfort jazdy, szczególnie podczas zjazdów.
- - Stroma rura podsiodłowa i główna – umożliwia uzyskanie agresywnej, aerodynamicznej pozycji, co skutecznie minimalizuje opór powietrza.
- - Krótkie tylne widełki – zwiększają sztywność i responsywność roweru, pozwalając na lepsze przenoszenie mocy z pedałów na napęd.
- - Niska główka ramy – obniża pozycję kierownicy, pomagając uzyskać aerodynamiczną sylwetkę, idealną na długie dystanse.
- - Ostry kąt główki ramy – zwiększa zwrotność roweru, co jest korzystne przy dynamicznych manewrach na trasie.
- - Sztywny przód i tył – cechy te poprawiają przenoszenie mocy i kontrolę nad rowerem, zwłaszcza na gładkich, asfaltowych drogach.
Te właściwości stanowią prawdziwą definicję rowerów szosowych, które są zoptymalizowane pod kątem prędkości, aerodynamiki i precyzyjnego prowadzenia. Jedno jest więc pewne – mimo ich prężnego rozwoju i dostosowywania do różnych potrzeb, nigdy nie będzie im można odebrać tego, że doskonale sprawdzają się w sportowej jeździe i wyścigach.
Rower triathlonowy – czym różni się od rowerów szosowych?
Model ten przeznaczony jest to dyscypliny sportowej, jaką jest trójbój, czyli triathlon. Rower dedykowany tej konkurencji ma nieco inną konstrukcję niż jego szosowy kuzyn. Różni się on przede wszystkim agresywniejszą geometrią ramy, z większym kątem rury podsiodłowej, co przesuwa pozycję kolarza do przodu, umożliwiając efektywniejsze wykorzystanie mięśni czworogłowych i zmniejszenie obciążenia mięśni dwugłowych.
Ponadto jest on często wyposażony w specjalistyczną kierownicę typu „aero”, z dodatkowymi lemondkami, które pozwalają przyjąć bardziej aerodynamiczną pozycję. Rower do triathlonu kładzie również większy nacisk na optymalizację oporu powietrza całej konstrukcji.
Rower triathlon czy rower szosowy?
Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem szybkich przejażdżek, to na początek polecamy zdecydowanie tradycyjny rower szosowy. Nie dość, że lepiej przyspiesza, i łatwiej kontrolować go na zjazdach, to w dodatku nadaje się on także do normalnej, codziennej jazdy. Natomiast w przypadku, gdy masz już jakieś doświadczenie i poszukujesz modelu typowo do konkurencji sportowych, to rower triathlonowy z pewnością spełni Twoje oczekiwania. W naszej ofercie znajdziesz zarówno warianty szosowe, jak i triathlonowe, dzięki czemu możesz wybrać ten, odpowiadający Twoim potrzebom.
Rower czasowy – co warto o nim wiedzieć?
Pozostając już przy temacie jednośladowców triathlonowych, warto wspomnieć o czasówkach, które też goszczą w naszym asortymencie. Rowery czasowe są zwykle projektowane zgodnie z rygorystycznymi przepisami UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), które określają maksymalny rozmiar ramy, odległości między komponentami oraz inne szczegóły. Ma to na celu zwiększenie szans zawodników oraz zapewnienie im bezpieczeństwa. Modele te wyróżniają się agresywniejszą geometrią i w ich wypadku stawia się bardziej na aerodynamikę niż na komfort – nie jest to jednak duży problem, gdyż w zawodach czasowych pokonuje się krótsze dystanse.
Sprawdź, jak jazda na rowerze szosowym może być przyjemna!
Aluminiowa rama lub taka wykonana z włókna węglowego, lekka konstrukcja i agresywna geometria – to właśnie charakteryzuje te warianty. W COLEX znajdziesz zarówno tanie rowery szosowe dla początkujących, jak i te droższe, które przeznaczone są do zadań specjalnych. Bez względu jednak na cenę, wszystkie z nich odznaczają się wysoką jakością i dbałością o nawet najmniejsze detale.
Nie wiesz jaki rozmiar roweru szosowego będzie odpowiedni do Twoich wymiarów? A może nie jesteś do końca przekonany, jaki model wybrać? Skontaktuj się z nami – jesteśmy tu dla Ciebie.