Categories

Filtruj według

Podkategoria
więcej... mniej
Cena
13 44
Rozmiar
więcej... mniej
Kolor
więcej... mniej

Szprychy rowerowe i nyple

Najprościej rzecz ujmując, szprychy rowerowe łączą obręcz koła z piastą, czyli częścią napędową. To niezbędne i bardzo ważne części w każdym sprzęcie: przenoszą ciężar roweru i jego użytkownika znosząc siłę przyspieszania i hamowania, amortyzują nierówności, zapewniając bezpieczeństwo i komfort jazdy. Mając na uwadze szybkości, które rozwijamy na rowerze, warto stawiać na produkty najlepszej jakości. Niezależnie od tego, czy budujesz koło od zera, czy serwisujesz swój rower i czy jeździsz profesjonalnie, czy rekreacyjnie, musisz dobrać odpowiednie szprychy – dopasować je do średnicy obręczy oraz parametrów piasty (ilość otworów, wielkość i rozstaw kołnierzy). Oferujemy w zasadzie każdą potrzebną długość szprych. Bardzo istotna jest również ich jakość, materiał i grubość. Najczęściej stosowane mają 2 mm grubości, ale występują również cieniowane 2 na 1,8 mm lub wzmacniane np. do rowerów elektrycznych, czy kargo. Dlatego nasz sklep rowerowy online COLEX przygotował szeroki wybór szprych rowerowych cenionych producentów (np. Sapim, DT, Bontrager) i proponuje wsparcie w ich wyborze. Zapraszamy!

Jak dobrać odpowiednie szprychy rowerowe?

Na początek ustal, jaki rozmiar ma koło rowerowe – obręcz. W ten sposób zawęzisz poszukiwania do danej kategorii (np. szprychy rowerowe do koła 26, szprychy rowerowe do koła 28 – czyli pasujące do obręczy o średnicy odpowiednio 26 lub 28 cali). Pamiętaj jednak, że różnorodność parametrów piasty i obręczy wymaga różnej długości. Jeśli wymieniasz jedną lub kilka poluzowanych czy pękniętych szprych, po prostu wykręć i zmierz po jednej z każdej strony koła (często są różnej długości). Długość szprychy mierzy się od jej początku z gwintem do zagięcia łebka lub do podstawy łebka (dotyczy szprych typu Straight Pull, z prostym ciągiem). Możesz to zrobić linijką do szprych, lub przymiarem zwijanym.

Jeśli natomiast budujesz koło od zera, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. I w grę wchodzi już nie tylko średnica wewnętrzna obręczy, ale także rozstaw kołnierzy piasty, ich średnica i ilość otworów na szprychy. Weź też pod uwagę, że koła tylne i z tarczami są asymetryczne, czyli szprychy powinny mieć różną długość po lewej i prawej stronie.

W internecie znajdziesz praktyczne i bezpłatne kalkulatory długości szprych np. na stronie jednego z ich producentów, firmy Sapim. Wybierasz typ koła oraz podstawiasz wartości takie jak:

  • długość piasty – całkowita, po lewej i po prawej (kaseta) stronie,
  • średnica kołnierzy piasty – po lewej i prawej stronie,
  • wewnętrzna średnica obręczy,
  • grubość ścianki obręczy,
  • liczba szprych w kole,
  • liczba krzyży po prawej i lewej stronie – najczęściej stosuje się trzy (natomiast im więcej ich jest, tym bardziej zwiększa się wytrzymałość koła na rozcentrowanie na boki i w płaszczyźnie góra-dół).

Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach kalkulatory mogą być nieco nieprecyzyjne, dlatego warto skorzystać z naszych usług.

W jakie szprychy do roweru i nyple zainwestować?

Polecamy szprychy wykonane ze stali nierdzewnej od zaufanych producentów takich jak Sapim, DT lub Bontrager. W przypadku marki Bontrager mamy w ofercie m.in. model Round J-Bend – używany do budowy kół systemowych producenta oraz stosowany jako oryginalne części zamienne do rowerów od firmy Trek. Szprycha rowerowa z tej serii jest dostępna praktycznie w każdej długości, a z pomocą praktycznej tabelki na naszej stronie szybko dobierzesz właściwą. Oferujemy również szprychy typu Straight Pull, okrągłe i płaskie aerodynamiczne w kolorze srebrnym i czarnym. Jeśli budujesz bądź remontujesz rower MTB czy enduro, pamiętaj, że czasami wymaga on też grubszych szprych niż np. szosówka.

Szprychy rowerowe Sapim czy Bontrager są sprzedawane pojedynczo i w zestawach – np. 10 sztuk, ale zwykle nie są do nich dołączane nyple rowerowe (nakrętki łączące szprychy z obręczą), więc musisz je dokupić oddzielnie. W ofercie mamy nyple stalowe i aluminiowe.

Służymy pomocą – napisz lub zadzwoń do nas, a doradzimy w wyborze.