-
LEASING ON-LINE
LeaseLink
-
DOSTAWA GRATIS
już od 399zł
Siodełka rowerowe
Jest 23 produktów.
Wygodne siodełko rowerowe – jak je dobrać?
Aby poprawnie dobrać siodełko rowerowe, warto zdać się na specjalistów. Każdy rowerzysta ma inną budowę ciała i preferencje, dlatego indywidualna analiza jest niezwykle istotna. W naszym sklepie dobór siodła poprzedzamy wywiadem z klientami, aby jak najlepiej poznać ich potrzeby oraz mierzymy kilka parametrów budowy ciała przy użyciu przyrządu IdMatch. IdMatch to zaawansowany system pomiarowy wykorzystywany do dopasowania siodełek rowerowych do indywidualnej budowy rowerzysty. System ten został opracowany przez włoskich ekspertów z dziedziny medycyny i anatomii, aby pomóc rowerzystom znaleźć odpowiednie siodełko, które zapewni im wygodę i komfort podczas jazdy rowerem. Budowa rowerzysty, rodzaj roweru i styl jazdy to trzy aspekty, które przekładają się na szerokość, kształt i twardość i dalej na odpowiednie ustawienie siodełka rowerowego. Na rynku mamy dostępne różne modele w tym uniwersalne, ale także siodełka damskie i męskie czy przeznaczone do konkretnego typu roweru np. MTB,
Oto kilka dodatkowych informacji.
Najważniejsza sprawa, czyli szerokość siodełka rowerowego
Do dopasowania właściwej szerokości siodełka musisz znać rozstaw swoich kości (guzów) kulszowych. To te dwie charakterystyczne wypukłości, które stanowią spód miednicy, a które wyczujesz, gdy siedząc, włożysz dłonie pod pośladki. Podczas jazdy rowerem kości kulszowe posadowione na powierzchni siodła rowerowego oddziaływają na tkanki miękkie, dlatego muszą mieć stabilne podparcie w innym przypadku kiedy siodełko nie jest wystarczająco “twarde”, kości kulszowe zapadają się w nim, a przód siedzenia niekorzystnie wpływa na nasze tkanki..
Zbyt wąskie siodełko rowerowe może je uciskać, co powoduje ból i drętwienie podczas gdy zbyt szerokie może prowadzić do otarć, wymuszać na rowerzyście przesuwanie się w przód tył w poszukiwaniu wygodniejszej pozycji, a tym samym zmniejsza efektywność jazdy.
Pomiarów guzów kulszowych wykonuje się w naszym sklepie specjalnym elektronicznym przyrządem IdMatch, lub na podkładkach pomiarowych, na których kości pozostawiają dwa ślady wskazujące ich rozstaw. Następnie na tej podstawie dobiera się właściwą szerokość siodełka. Pomiar wykonany przyrządem IdMatch jest zdecydowanie dokładniejszy, ponieważ przy jego pomocy dokonujemy pomiaru kilku parametrów budowy ciała. Mierzony jest rozstaw obydwu zewnętrznych części kości udowych zwanych krętarzem większym, kąt wychylenia kręgosłupa na styku miednicy i jego odcinka lędźwiowego w pozycji swobodnego skłonu (swobodny opad w przód) oraz wielkość obydwu ud w obszarze pachwin. Na podstawie wprowadzonych danych algorytmy wyliczają rozstaw kości kulszowych i wskazują szerokość siodełka oraz to czy powinno ono zawierać otwór w swojej budowie.
Wybór szerokości siodełka, a dalej jego kształtu i twardości zależy ponadto od stylu jazdy i przyjmowanej na rowerze pozycji – rowerzyści szosowi, miejscy i amatorzy rowerów górskich MTB lub rowerów enduro wybiorą inne modele. Uogólniając, im bardziej aerodynamiczna pozycja (im większy kąt nachylenia), im bardziej sportowa jazda i im dłuższe trasy, tym węższe i twardsze powinno być siodełko rowerowe.
Siodełko do roweru miejskiego i trekingowego
Rowerzyści miejscy i trekkingowi: rekreacyjni wybierają zwykle siodełka miękkie i szerokie – celują w górne wartości w swoim przedziale szerokości. Takie modele są nieco bardziej masywne. Dla osób jeżdżących systematycznie, 2-3 razy w każdym tygodniu nie powinno ono być przesadnie miękkie, powinno dawać stabilne, dobre podparcie. Osoby siadające na rower sporadycznie zawsze będą miały problem z przyzwyczajeniem się do nacisku na tkanki miękkie w okolicy guzów kulszowych dlatego powinny używać siedzeń „mięsistych”, wyłożonych nieco grubszą i bardziej miękką wyściółką. Dają one lepszą amortyzację, a to zapewnia komfort w pozycji bardziej wyprostowanej, w której większy nacisk idzie na tylną, szerszą część siodła. Jeżdżący na rowerze miejskim, trekkingowym nie spędzają w siodle wielu godzin, nie manewrują zbytnio ciałem i nie biją rekordów prędkości. Zależy im na tym, żeby wygodnie i sprawnie przemieszczać się między niezbyt odległymi od siebie punktami, więc w tym przypadku takie siodełko dobrze się sprawdzi.
Jeśli natomiast jeździsz rekreacyjnie, ale z zacięciem sportowym i robisz długie trasy, dla większego komfortu jazdy polecamy nieco węższe i twardsze siodełka (ale jeszcze nie „deski” charakterystyczne np. dla szosówek).
Siodełko rowerowe MTB i szosowe
Najlepsze siodełka do rowerów szosowych na długie dystanse to modele wąskie, z wycięciem w centralnej jego części bądź choćby z wyprofilowanymi wgłębieniami, które minimalizują nacisk na tkanki miękkie. To przekłada się na większy komfort jazdy w dużym pochyleniu i możliwość szybkiej zmiany pozycji. Wąskie i do tego krótkie siodła o szerszym nosie sprawdzają się w pozycji aero dlatego chętnie wybierają je uczestnicy zawodów triathlonowych. Płaskie modele są zarezerwowane dla kolarzy i rowerzystów z długim stażem i kilometrażem, którzy utrzymują stabilną pozycję ciała, są dobrze rozciągnięci. Osobom mniej doświadczonym polecamy siodło z delikatnie zaokrąglonymi bokami i lekko wznoszące się w jego tylnej części. Do jazdy na wąskim modelu obowiązkowo należy włożyć spodenki z wkładkami. Należy w tym miejscu dodać, że używanie spodenek z wkładką zdecydowanie zwiększa komfort w zasadzie w każdej uprawianej formie jazdy.
Siodełka do rowerów górskich również są dosyć wąskie, ale przy tym także wydłużone, tak aby rowerzyści mogli zmieniać położenie na nich wynikające ze zmienności terenu na przykład podpierać się na ich nosie podczas podjazdów. Delikatnie zaokrąglone boki, dają “wygodne” podparcie pośladkom. Siodełka MTB zwykle nie mają otworów anatomicznych i wentylacyjnych.
Siodełka rowerowe – na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Siodełko rowerowe damskie, męskie i uniseksowe. Siodełko rowerowe męskie zwykle jest węższe (u kobiet kości kulszowe są przeważnie rozstawione szerzej) i odpowiednio wycięte, by zmniejszyć nacisk na genitalia. W modelach damskich to wycięcie bądź wgłębienie jest nieco inaczej wyprofilowane. Siodła unisex są uniwersalne, ale mogą też mieć dodatkowo cechy modeli damskich.
- Miękkie siodełka nie zawsze są optymalnym wyborem – zbyt miękkie siodełko w długiej trasie albo przy systematycznej jeździe może być przyczyną dyskomfortu (mała wentylacja, ucisk na naczynia krwionośne,) i bolesnych otarć. Twarde bardziej równomiernie rozkłada nacisk i umożliwia uzyskanie bardziej efektywnej pozycji w trakcie intensywnego i wielogodzinnego pedałowania.
- Siodełka dla rowerzystów umięśnionych lub z nadwagą. Warto także zwrócić uwagę na profil siodełka. Rowerzyści z nadwagą lub wyjątkowo umięśnieni, których pomiar obwodu uda w obszarze pachwiny wykazuje wysoką wartość powinni wybrać model mocniej wykrojony tak, aby uniknąć obcierania udami o jego boki.
- Szyny nośne siodełka. Szyny nośne w tańszych modelach wykonuje się zazwyczaj ze stali, natomiast w modelach droższych zastosowanie mają rurki tytanowe, czy to jak w przypadku siedzeń Bontrager i Trek stosuje się austenit, materiał lżejszy niż tytan. W najdroższych szyny wykonuje się z karbonu, który choć w minimalnym stopniu to jednak wpływa na tłumienie drgań, korzyść jest taka, że w takim siodełku wszystkie pozostałe użyte materiały są lepsze, dają niższą wagę i zwiększają komfort.
- Siodełka z otworem lub bez. Otwór w centralnej części siodełka jest korzystny dla osób, które preferują bardziej agresywną pozycję, ale także dla tych, którzy potrzebują ulgi od nacisku na tkanki miękkie. Generalnie jeśli z pomiaru wynika, że użytkownik roweru powinien mieć siedzenie z otworem, to nie powinien używać bez otworu. W zasadzie otwór daje ulgę każdemu, redukując nacisk na tkanki miękkie i zwiększając wentylację.
Podsumowując, dobór odpowiedniego siodełka rowerowego to istotna kwestia, która wpłynie na Twoją wygodę i efektywność jazdy. Warto zwrócić uwagę na szerokość, kształt, twardość, styl jazdy i ewentualne cechy specjalne, takie jak otwór w siodełku. Skonsultowanie się z ekspertem w sklepie rowerowym lub przeprowadzenie pomiarów, jak opisano, może pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.
Rekomendujemy sprawdzone i wysokiej jakości siodełka marek Bontrager, Trek i Diamant: przygotowaliśmy najwyżej oceniane i najchętniej wybierane modele.