Categories

Kategorie Bloga

Jakie siodełko do roweru? Jak dobrać wygodne siodełko rowerowe?

- Kategorie : Aktualności

jakie siodełko do roweru

Dobrze dopasowane siodełko to podstawa, aby uzyskać komfort jazdy – i czerpać z niej przyjemność. Jest też niezwykle ważne, jeśli chcesz osiągać coraz lepsze wyniki. A kluczowe znaczenie ma zwłaszcza w długiej trasie, gdy spędzasz w nim wiele godzin. Tylko jak trafić na ten właściwy model, pośród tak wielu różnych propozycji? Podpowiadamy, jakie siodełko do roweru wybrać, na co zwrócić uwagę i jak określić swoje potrzeby!

Wygodne siodełko rowerowe – o czym trzeba pamiętać?

Zanim zagłębisz się w skądinąd dosyć złożony temat, jak dobrać siodełko do roweru, weź pod uwagę dwie sprawy. Po pierwsze pośladki zawsze będą na siodełko naciskać. Ciało musi przyzwyczaić się do kształtu siodełka i nacisku, które wywiera na tkanki. Jeśli jeździsz rzadko, oceń swoje siodło dopiero po kilku jazdach z rzędu. Natomiast silny lub każdorazowy ból i otarcia po jeździe mogą świadczyć już o tym, że coś jest nie tak albo z siodełkiem, albo… z jego ustawieniem.

No właśnie – nawet najlepsze siodełko rowerowe wygodne nie będzie, jeśli go dobrze nie wyregulujesz. Pierwsza rzecz to wysokość. Źle dobrana, może powodować bóle w dolnej części pleców i obciążać kolana. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne jest też dobranie ustawienia siodełka w płaszczyźnie pionowej (przesunięcie w tył lub w przód) oraz kąta jego nachylenia. Co do zasady rzepka kolana powinna się znaleźć w linii osi pedału, choć może to nie być możliwe u wysokiego rowerzysty, u którego kolano powinno powędrować nieznacznie do przodu. Podobnie jest z osobami jeżdżącymi w trudnym terenie, które też często przesuwają siodło do przodu, żeby zwiększyć siłę nacisku na pedały podczas stromych podjazdów. Siodełko powinno być też ustawione idealnie poziomo, ewentualnie lekko pochylone w dół, jeżeli zbyt naciska na krocze lub długo jedziesz w mocno pochylonej pozycji. Jeżeli odczucia podczas jazdy wskazują na konieczność pochylenia przodu siodła w dół należy robić to stopniowo zaczynajac od 1 stopnia.

Jakie siodełko do roweru wybrać?

Jeśli jeździsz sporadycznie i raczej rekreacyjnie, możesz wybrać uniwersalne siodełko rowerowe – dopasować tylko jego szerokość i miękkość. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Każdy rodzaj roweru wiąże się z innym stylem jazdy i wymusza przybranie innej pozycji ciała. Przykładowo rowerzysta miejski jest niemal wyprostowany, natomiast kolarz szosowy mocno się pochyla. To samo siodło nie będzie odpowiednie jednocześnie dla ich obu. Dlatego polecamy:

  1. Najpierw zawęź poszukiwania do siodełek do danego typu roweru – miejskiego, szosowego, trekkingowego albo MTB itd. Producenci uwzględniają w nich różne kształty, rozmiary, rodzaje wyściółki. Dopasowują je do wymagań konkretnego stylu i warunków jazdy pod kątem komfortu i dobrych osiągów.
  2. Dalej skup się na swoich cechach anatomicznych i potrzebach. Od nich zależy dobór szerokości i konkretnego kształtu siodełka, np. specjalnie wyprofilowanego względem potrzeb mężczyzn czy kobiet albo osób z nadwagą, otyłością. Istotna jest też waga siodełka, szczególnie jeśli jeździsz sportowo, bo wpływa na cały ciężar roweru.
  3. Przetestuj też gibkość swojego kręgosłupa, aby dobrać płaskie bądź nieco bardziej wyprofilowane siodło. Jeśli w skłonie, na wyprostowanych nogach dotykasz palcami podłoża, płaskie będzie w porządku. Gdy odległość palców od podłoża jest duża, lepiej sprawdzi się siodełko lekko wznoszące się w tylnej części.

Jak dobrać siodełko rowerowe do typu roweru?

Rodzaje siodełek rowerowych rozróżnia się głównie na podstawie typów rowerów i stylu jazdy. A zatem oprócz uniwersalnych modeli znajdziesz produkty opracowane specjalnie pod rower szosowy, MTB, miejski, trekkingowy czy określone wyzwania – jak triathlon. Takie informacje znajdziesz w opisach produktów; nierzadko wskazuje na to już sama nazwa modelu. Pomocny będzie doświadczony sprzedawca ze znajomością tematu.

Siodełko rowerowe miękkie i szerokie do rowerów miejskich i trekkingowych

Siodełko miejskie jest stosunkowo szerokie i miękkie. Stwarza wrażenie masywnego czy „mięsistego”. Stanowi dobre podparcie, rozkłada nacisk i amortyzuje. To cechy ważne, by zapewnić komfort jazdy w pozycji wyprostowanej. Na takim rowerze nie bijesz rekordów prędkości. Nie spędzasz też na nim wielu godzin. Nie przemieszczasz się zbytnio na nim i nie manewrujesz ciałem. Jedziesz raczej spokojnie i zależy Ci na tym, by w miarę wygodnie dotrzeć z jednego punktu do drugiego. Szerokie, masywne miękkie siodełko to zapewni.

Nieco inaczej może wyglądać kwestia doboru siodełka do roweru trekkingowego. I tu już wiele zależy od Ciebie. Jeśli jeździsz bardziej sportowo niż rekreacyjnie, to polecamy modele trochę węższe i twardsze. Lepiej sprawdzą się w dłuższych i bardziej wymagających trasach.

Dobór siodełka rowerowego do roweru szosowego

Za najlepsze siodełko szosowe na długie dystanse uważa się modele dosyć wąskie i z wycięciami, które zmniejszają nacisk na tkanki miękkie, umożliwiając wygodną zmianę pozycji i długą jazdę w mocnym pochyleniu. Niekoniecznie musi to być ultrawąska „deska”: są też dostępne modele nieco szersze i z pełnym wycięciem lub wgłębieniem, które chroni genitalia przed długotrwałym naciskiem. Coraz częściej spotyka się bardzo krótkie siodełka szosowe, które sprawdzają się w pozycji aero i podczas triathlonu. Na najwęższych i najtwardszych siodłach do rowerów szosowych warto jeździć w spodenkach z wkładkami.

Płaskie siodełka poleca się raczej kolarzom profesjonalnym lub z długim stażem: tym osobom, które są mocno rozciągnięte i utrzymują bardzo stabilną pozycję na rowerze. Jeśli Twoja miednica porusza się np. przy zmianie chwytu, wypróbuj siodełko o lekko zaokrąglonych bokach.

Rower szosowy powinien być maksymalnie lekki, dlatego warto zwrócić uwagę także na wagę siodełka. Wpływają na nią zastosowane w modelu materiały, w tym ilość czy grubość wyściółki. Natomiast jeśli możesz, to czasem warto „machnąć” na dodatkowe kilkadziesiąt gramów, a za to zyskać najwyższy komfort jazdy.

Wygodne siodełko rowerowe MTB

Siodełko rowerowe do MTB zwykle nie różni się zanadto od tego do roweru szosowego. W grę wchodzą detale m.in. nieco bardziej wydłużony kształt. To pozwala podeprzeć się na nosie siodła w trakcie wymagających podjazdów. Przy odciążaniu przodu podczas jazdy pod górę sprawdzają się też lekko zaokrąglone boki, dzięki którym pośladki mają oparcie podczas ruchów miednicy. Siodła tego typu nie mają zwykle otworów wentylacyjnych i anatomicznych (ze względu na błoto, kałuże). Są też gładko wykończone, więc spodenki się nie zaczepiają na stromych zjazdach podczas wychylania tułowia do tyłu w celu zmiany środka ciężkości.

jak dobrać siodełko rowerowe

Jak dobrać najwygodniejsze siodełko rowerowe?

Dalej pozostaje kwestia potrzeb i preferencji, a te są różne. Na pewno warto wybrać siodełko odpowiednio damskie lub męskie albo uniseksowe, ale w przypadku kobiet o cechach charakterystycznych dla modelu damskiego. Dobrze dopasowane siodło ma również odpowiednią szerokość względem rozstawu kości kulszowych. Kolejny ważny parametr to jego twardość.

Wygodne siodełko rowerowe męskie kontra damskie

Kobiety i mężczyźni anatomicznie znacznie się różnią: biorą to pod uwagę producenci siodełek rowerowych i warto iść tym tropem. Modele damskie są głównie szersze – zupełnie inna jest rozmiarówka, która często wychodzi poza męską skalę. Co więcej, zwykle też inny jest kształt i szerokość wgłębienia/wycięcia, aby maksymalnie zmniejszyć nacisk siodełka na tkanki krocza i zapobiegać odparzeniom czy otarciom.

U mężczyzn z kolei nierzadko pojawia się ważny czynnik, który powinno uwzględniać siodełko rowerowe męskie – prostata. W tym wypadku istotne jest specjalne, pełne i dobrze wyprofilowane wycięcie, które eliminuje naciski na gruczoł. Dobrze może sprawdzić się też siodełko bez noska. Na pewno powinno być dobrze dopasowane szerokością i umiarkowanie twarde. Problem ucisku mogą zmniejszyć spodenki rowerowe z wkładkami.

Szerokość siodełka: jak zmierzyć rozstaw kości kulszowych?

Właściwie dobrać siodełko rowerowe najlepiej pomogą specjaliści: bike fitterzy lub doradcy w dobrym sklepie, którzy zmierzą rozstaw kości kulszowych. Robi się to najczęściej za pomocą specjalnej miękkiej podkładki, na której kości: guzy kulszowe odbijają się, pozostawiając ślady określające ich rozstaw. To bardzo ważne, bo na tych elementach kostnych opiera się cały ciężar ciała podczas siedzenia. Wyczujesz je, gdy (siedząc) włożysz pod pośladki dłonie – to te dwie charakterystyczne twarde wypukłości. Między nimi znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Zbyt wąskie siodełko może je uciskać, wywołując ból i drętwienie. Z kolei za szeroki model często powoduje otarcia. Aby ich uniknąć, rowerzysta przesuwa się w przód, a to zaburza prawidłową pozycję ciała. Bardziej zaawansowanym sposobem pomiaru rozstawu kości kulszowych i doboru odpowiedniego siodełka jest narzędzie Idmatch. Jest to elektroniczne narzędzie, którym mierzymy kilka parametrów budowy ciała, a opracowane z udziałem specjalistów z dziedziny anatomii algorytmy wyliczają i wskazują szerokość siodełka oraz to czy powinno ono zawierać w swojej budowie otwór, czy nie.

Zwykle siodełka są dostępne w trzech szerokościach i te wartości wynoszą od 130 do 170 mm. Przy rozstawie guzów 70-100 mm odpowiednia szerokość siodła to 130-143 mm. Rozstaw 100-130 mm oznacza siodełko szersze, od 143 do 155 mm. Modele mierzące od 155 mm są właściwe dla osób z rozstawem guzów powyżej 130 mm. Przy czym rowerzysta jeżdżący w pozycji aero powinien celować raczej w niższe wartości, wybierać siodełka węższe.

Zwróć uwagę na swoje potrzeby: twardość siodełka i modele specjalne

Siodełko rowerowe miękkie jest bardzo dobre na krótkie trasy w pozycji prostej, ale w pozostałych przypadkach często nie zdaje egzaminu. Paradoksalnie im twardsze, tym nacisk bardziej równomiernie się rozkłada. Tutaj w grę wchodzi również materiał. Jeśli zależy Ci na miękkości i dobrej amortyzacji, wybierz siodełko żelowe lub z pianki Elaston, która dostosowuje się do kształtu kości kulszowych.

Problem z doborem właściwego siodełka często mają rowerzyści mocno umięśnieni lub osoby z nadwagą bądź otyłością. W obu przypadkach model powinien zwykle być szerszy, niż wynika z pomiarów i tabel. Warto też do tego zmierzyć obwód uda przy pachwinie i jeśli jest większy niż przeciętnie, wybrać siodło bardziej wykrojone (aby uniknąć ocierania udami jego boków).

Zapraszamy do naszego stacjonarnego (w Poznaniu) i internetowego sklepu rowerowego COLEX – pomożemy w doborze siodełka i zaproponujemy kilka najlepszych modeli, uwzględniając potrzeby i preferencje oraz założony budżet.

FAQ:

1. Jakie wybrać siodełko rowerowe dla otyłych?

Przy zwiększonej masie ciała siodełko rowerowe musi być szersze i zwykle też dobrze wykrojone w okolicy ud. Może zdarzyć się tak, że trzeba będzie dobrać większe, niż to wynika z rozstawu guzów kulszowych. Siodełka mają też graniczne obciążenia. Warto wybrać się do sklepu i zmierzyć kilka modeli lub skorzystać z usług bike fittera.

2. Jak dobrać siodełko rowerowe męskie?

Wygodne siodełka rowerowe męskie trzeba dobrać indywidualnie, biorąc pod uwagę ich szerokość (na podstawie rozstawu kości kulszowych), kształt (długość, wykrojenie i otwory anatomiczne) oraz twardość. Wiele zależy też od typu roweru i stylu jazdy – im bardziej sportowa, tym lepiej sprawdzają się węższe i twardsze siodła.

3. Jak dobrać siodełko rowerowe damskie?

Poza dopasowaniem siodła do rodzaju roweru oraz stylu jazdy należy zwrócić baczną uwagę na szerokość modelu. Kobiety zwykle mają szerzej rozstawione guzy kulszowe i rozmiarówka męska może nie wystarczyć.

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.