Categories

Kategorie Bloga

Jakie są rodzaje rowerów? Jaki rower kupić?

- Kategorie : Aktualności

rodzaje rowerów

Dzisiaj rodzaje rowerów to nie tylko rower górski, damka czy składak. Dlatego aby nie pogubić się w jednośladach dostępnych na rynku, dobrze jest znać ich podstawowy podział. Dzięki temu wybierzesz model idealny dla siebie. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po rodzajach rowerów – po jego lekturze pytanie „jaki rower kupić?” przestanie spędzać Ci sen z powiek.

Dobry rower – jaki wybrać?

Obecnie rynek rowerowy rozwija się bardzo dynamicznie, a szeroka oferta daje możliwość doskonałego dopasowania jednośladu do potrzeb użytkownika. Zarówno sportowcy jak i wielbiciele turystyki poza miastem mogą więc znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie. Niestety z tego względu poszukiwanie roweru przypomina poszukiwanie samochodu – musisz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz od pojazdu, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy rower. Przygotuj się na dawkę fachowej wiedzy.

Warto już na początku rozważyć kwestie takie jak:

  • gdzie zamierzasz jeździć rowerem,
  • jak często będziesz go używać,
  • jakie dystanse będziesz pokonywać.

Weź także pod uwagę swoje możliwości (chcesz samodzielnie napędzać koła czy zależy Ci na elektrycznym wspomaganiu?) i fakt posiadania innych jednośladów (jeśli masz już na przykład rower górski, może teraz czas na szosówkę?). Dzięki temu szybko zgromadzisz podstawowe informacje niezbędne przy zakupach.

W tym artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje rowerów, aby umożliwić Ci rozeznanie w dostępnych opcjach. Nowoczesne konstrukcje to coś więcej niż proste rowery szosowe czy rowery górskie z amortyzatorami. Zobacz, jakie są rodzaje rowerów, aby je poznać i wiedzieć na co musisz zwrócić uwagę!

Rower górski na szlak

Dzisiaj rowery górskie obejmują mnóstwo podtypów pojazdów, które różnią się m.in.:

  • wagą,
  • konstrukcją ramy,
  • podwójną lub pojedynczą amortyzacją,
  • wielkością skoku zawieszenia,
  • w jaki teren są przeznaczone,

Łączy je jednak możliwość jazdy po trudniejszym terenie, a także świetne zdolności podjazdowe i zjazdowe. Szukasz roweru górskiego? Zobacz, jakie modele warto sprawdzić w sklepach.

MTB („mountain terrain bike”) świetnie sprawdza się do agresywnej jazdy w wymagającym terenie. To właśnie rowery MTB wykorzystywane są w maratonach rowerowych czy wyścigach cross country, ale też sprawdzą się podczas jazdy sportowo - rekreacyjnej w terenie.  Modele MTB cechuje specjalna budowa ramy i zawieszenie (amortyzowany przód lub przód i tył) o sporym skok – idealne na przygody off-road.

Enduro są chętnie wybierane, aby jak najlepiej znosiły dropy oraz pochłaniały przeszkody na najtrudniejszych trasach czy w bikeparkach. Modele z pełnym zawieszeniem pozwalają Ci zachować równowagę i stabilność. Rowery enduro rozpoznasz w sklepie po amortyzatorach o skoku powyżej 150 mm oraz solidnej ramie. Dzięki temu wymagające trasy i ostre zakręty możesz bez problemu pokonywać z dużą prędkością.

Skrót DH oznacza rower downhill dla wąskiej grupy wielbicieli wyzwań. Ten typ roweru pozwala zjeżdżać z góry z dużą prędkością oraz stabilnością – osiągniesz to dzięki amortyzatorom o dużym skoku 200 mm oraz jeszcze solidniejszej konstrukcji niż w przypadku enduro. DH pozwolą Ci czerpać pełną przyjemność z dzikich zjazdów, a przeszkody przestaną stanowić problemy.

Rowery szosowe – idealne na gładki asfalt

Nie wszyscy rowerzyści są skazani na górskie szlaki – jeśli wolisz płynną jazdę po asfalcie, z pewnością rower szosowy będzie bardziej odpowiadał Twoim potrzebom. Z nim pokonasz długie trasy, a komfort jazdy masz gwarantowany, mimo wymuszania pochylonej sylwetki. Konstrukcja rowerów szosowych pozwala osiągnąć wysoką prędkość, która nie zawsze sprawdza się w ruchu miejskim, ale poza miastem jesteś w swoim żywiole. Zobacz, jakie są rodzaje rowerów szosowych.

Gravel to rodzaj roweru, który łączy zalety klasycznej szosówki i górala. Nic więc dziwnego, że na rowery gravel decydują się wielbiciele prędkości i wycieczek w lekkim terenie. Niemal każdy model z tej grupy jest wyposażony w solidne hamulce tarczowe oraz opony nie cieńsze niż 35 mm. Łagodna geometria ramy pozwala spędzić w rowerze szutrowym nawet kilkanaście godzin bez zbędnego obciążania pośladków, tułowia czy ramion. W odróżnieniu do roweru szosowego zamontujesz w nim akcesoria rowerowe takie jak błotniki, bagażnik czy sakwy rowerowe.

Jesteś początkującym lub zaawansowanym triathlonistą i liczy się dla Ciebie szybkie pokonywanie długich i prostych odcinków? Warto postawić na rower triathlonowy. Każdy model ma wyjątkową budowę, która w czasie jazdy pozwala Ci na przyjęcie aerodynamicznej pozycji, a każdy detal został zaprojektowany i dopracowany tak aby zmniejszyć opór powietrza i ułatwić walkę o każdą sekundę. Nawet jeśli jesteś amatorem postaw na rowery triathlonowe i walcz o prestiżowe trofea.

jaki rower wybrać

Turystyczne rowery crossowe, rowery trekkingowe i nie tylko

Właściwie wiele rodzajów rowerów można określić jako turystyczne – przecież możesz zwiedzać góry na rowerze MTB albo na gravelu przemierzać trasy otoczone pięknym krajobrazem. W tej kategorii zebraliśmy jednak modele jednośladów, w których wygoda i uniwersalność zastosowania gra najważniejszą rolę. Poniższe typy rowerów świetnie sprawdzają się do rekreacji, niespiesznych przejażdżek po leśnych czy parkowych ścieżkach z wieloma postojami, albo do dojazdów do pracy po gładkich nawierzchniach.

Rower trekkingowy ma bardzo szerokie spektrum zastosowań, ale najlepiej sprawdza się na trasach poza miastem. Ceny modeli trekkingowych dostępnych na rynku są zróżnicowane i zależne od materiału z jakiego została zbudowana rama rowerowa, a także od osprzętu. Jeśli więc szukasz wygodnego jednośladu, który uzupełnisz o wyposażenie podróżne na całodniowy wypad, koniecznie sprawdź rowery trekkingowe.

Rower crossowy to odpowiedź na potrzeby osób dojeżdżających do pracy w tygodniu i wybierających się na wycieczki w weekend. Uniwersalne modele doskonale radzą sobie na krótkich oraz średnich dystansach, a amortyzatory o niewielkich skokach nie zmniejszają efektywności w mieście, a ułatwiają jazdę polnymi drogami. Prosta, czasem wręcz minimalistyczna konstrukcja sprawia, że w rowerach crossowych nie zawsze znajdziesz dodatkowe wyposażenie typu błotniki i bagażnik rowerowy, ale zawsze możesz je u nas kupić i zamontować.

Rower miejski, jak nietrudno się domyślić, służy do wygodnej jazdy po mieście. Podobnie do innych rowerów szosowych w tej kategorii opisywany typ zapewnia komfort, możliwość jazdy w pozycji umiarkowanie wyprostowanej oraz w każdym stroju. W zależności od modelu rowery miejskie są wyposażone w błotniki, osłony łańcucha, bagażnik, a czasem także koszyk. Dzięki nim wygodnie dojedziesz do pracy, a przy okazji przewieziesz różne przedmioty.

Fatbike

Jedną z rowerowych ciekawostek jest fatbike – rower, którego wyjątkowo szerokie opony pozwalają na komfort jazdy na śniegu lub piasku. Dla niego sezon nigdy się nie kończy. Biały puch za oknem, czy jazda brzegiem morza przestaną więc stanowić przeszkodę dla wielbiciela jednośladów.

Dzięki szerokim oponom tego typu rowery, w przeciwieństwie do tradycyjnych MTB nie grzęzną w sypkim piasku i świetnie amortyzują nierówności dzięki niewielkiemu ciśnieniu w oponach. Mają świetną przyczepność. Z ich pomocą bez problemu stawisz czoła wyślizganym korzeniom, błotu i nie tylko.

Wbrew pozorom nie oznacza to, że na fatbike'u nie możesz jeździć po gładkich ścieżkach. Wymiary opon nie wykluczają stosunkowo lekkiej i spokojnej jazdy dlatego rower tego rodzaju poleca się również osobom, które nie jeżdżą na co dzień w terenie. Dla wielu rowerzystów fatbike'i stanowią ciekawe urozmaicenie od rowerów enduro.

 

Ruszaj w drogę z naszymi rowerami!

 

Hybrydowe e-bike’i

Rowery elektryczne to więcej przejechanych szlaków, łatwiejsze podjazdy, więcej odkryć, i więcej zabawy.

Wśród tradycyjnych typów rowerów nie może zabraknąć także e-bike'ów, czyli rowerów elektrycznych. W gamie „elektryków” znajdziesz rowery miejskie dostosowane do jazdy po ścieżkach rowerowych, rowery elektryczne trekkingowe, a także modele idealne w teren, np. górskie hardtail, rowery elektryczne MTB full suspension i wiele innych rodzajów.

Normalny rower jedzie zdany tylko na moc Twoich mięśni, tylko od Ciebie zależy, jak bardzo napędzisz pojazd ich siłą. Natomiast rowery elektryczne są wyposażone w silniki, które wspomagają poruszanie kół. Co więcej, możesz wybrać poziom wspomagania np. 25, czy 75%, a w niektórych rowerach elektrycznych dowolnie go regulować. Dzięki temu nie musisz martwić się zadyszką związaną ze stromymi podjazdami, co sprawia, że rowery elektryczne kupują często osoby o mniejszej kondycji. Dużym powodzeniem cieszą się wśród osób dojeżdżających do pracy, stawiających na ekologię, ale też wśród młodych harcowników, którzy wspomaganie roweru elektrycznego wykorzystują do szybkiego podjeżdżania długich podjazdów w górach po to, aby cieszyć się szybką agresywną jazdą w dół.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem roweru elektrycznego, sprawdź kilka jego parametrów:

  • rodzaj wspomagania – najlepiej w centralnej części roweru lub w piaście tylnego koła.
  • marka układu wspomagania – Bosch, Shimano, TQ, Hyena i inne.
  • rodzaj akumulatora – w najlepszych modelach znajdziesz baterie litowo-jonowe;
  • pojemność akumulatora – watogodziny (Wh) określają czas wspomagania na jednym ładowaniu;
  • lokalizacja akumulatora – warto, aby dodatkowy ciężar znalazł się możliwie najbliżej środka ciężkości roweru, zwłaszcza w modelach terenowych.

Typ roweru to nie wszystko – wskazówki zakupowe

Nawet jeżeli podczas zakupów znajdziesz rodzaj roweru, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, zapewne nie wybierzesz pierwszej lepszej sztuki z brzegu. Na co jeszcze zwrócić więc uwagę podczas kupowania jednośladu?

  • Rozmiar ramy – najczęściej wielkość ramy roweru jest oznaczona literowo, a rozpiętość tabeli waha się od XXS do XXL (w zależności od modelu), czasami w calach, w rowerach szosowych zazwyczaj w cm. Do określania wielkości ramy przyjęto odległość od górnej części rury podsiodłowej do środka osi suportu. Zawsze możesz skorzystać z opisów poszczególnych modeli lub skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy.
  • Materiał ramy – w przeszłości klasyczne ramy zbudowane były ze stali, ale obecnie najczęściej możesz spotkać w rowerach aluminium lub włókno węglowe. Wszystko po to, aby zwiększyć wytrzymałość jednośladu, sztywność boczną, albo zmniejszyć jego wagę.
  • Osprzęt – korzystanie z roweru mogą ułatwić Ci takie elementy jak przerzutki, manetki, mechanizm korbowy, czy łańcuch, warto więc dobrze zapoznać się z dostępnymi opcjami osprzętu.
  • Hamulce – to jeden z najważniejszych komponentów każdego roweru. Wybierz model, w którym hamowanie jest skuteczne (duża siła hamowania i dobra modulacja). Najlepszym rozwiązaniem są hydrauliczne hamulce tarczowe.

rower jaki wybrać

Jaki rower wybrać?

Przy wyborze roweru nie zapomnij, że oprócz jego rodzaju ważna jest także (dwa razy „także”) marka. Sklep Rowerowy Colex to flagowy sklep partnerski znanej marki Trek, znajdziesz tu mnóstwo modeli tego producenta. Rowery Trek zaczęto produkować kilkadziesiąt lat temu w USA, aby wypełnić lukę jednośladów ze średniej i wyższej półki. Dzisiaj Ty także możesz wybierać spośród szerokiej palety zaawansowanych rowerów oraz akcesoriów Trek.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyda się podczas wyboru idealnego roweru, który spełni wszystkie Twoje wymagania. Zakupy rowerowe często sprawiają trudności nawet osobom rozeznanym w rodzajach bike’ów. Staramy się służyć klientom naszą fachową wiedzą, dlatego zachęcamy Cię do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci znaleźć najlepszy model dla Ciebie, niezależnie czy lubisz jazdę rekreacyjną, czy preferujesz wycieczki w ekstremalnych warunkach. Możesz także odwiedzić nas w sklepie stacjonarnym w Poznaniu i samodzielnie przekonać się o asortymencie Colex.

FAQ:

1. Ile jest rodzajów rowerów?

Obecnie trudno jest zliczyć dostępne typy rowerów, oferta producentów jest szeroka od znanych Ci modeli klasycznych po bardzo specjalistyczne. Z powodzeniem możesz znaleźć więc na rynku inne rodzaje rowerów, nieuwzględnione w naszym podstawowym zestawieniu.

2. Co to znaczy „enduro”?

Ten termin odnosi się do dyscypliny sportowej – jazdy w terenie na rowerach i motorowerach. Rower do enduro łączy więc w sobie cechy roweru downhill oraz MTB, pozwalając rowerzyście na większą swobodę i eksplorację możliwości pojazdu.

3. Czym się różni gravel od innych rowerów szosowych?

Gravel jest dość uniwersalny, jednak najlepiej sprawdza się u osób ceniących wygodę w czasie dłuższych wypraw rowerowych po lekkim terenie (np. ścieżkach szutrowych). Rowery szosowe warto wybrać na asfalt.

4. Jaki rower kupić?

To zależy od tego, do jakich celów zamierzasz wykorzystać rower. W przypadku rowerów miejskich uzyskasz wygodę jazdy po gładkiej nawierzchni, a w przypadku rowerów górskich – możliwość eksplorowania wymagającego terenu.

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.